Milyen egy autista kisfiú apukájának lenni

Azon is túl

Azon is túl

Kezdeti idők, fejlesztési lehetőségek

2020. március 06. - Nincs Retúr

Az első fél év nagyon nehéz volt. Először is, nagyon kevés tájékoztatást és segítséget kaptunk. Nem tudtuk mit kellene csinálnunk, milyen fejlesztésekre járjunk és hogyan oldjuk meg az anyagi problémáinkat

Hosszas keresgélés után a fejlesztésekre több (öt) lehetőségünk is volt.

Mozgásfejlesztés: Katona módszer, Dévény torna, TSMT, korai fejlesztő és a Gézengúz alapítvány komplex fejlesztése

Ezek közül négyet tudok leírni, mert a Dunaújvárosi korai fejlesztővel nagyon rossz tapasztalataink voltak, és oda nem is vittük a kisfiunkat.

A fenti négy módszer alapja az, hogy az idegrendszert stimulálva fejlesszék azt. Az agyban az idegpályák megfelelő ingereket kapjanak, folyamatosan "használva" legyenek. Abban mindegyik módszer egyetért, hogy a gyermek idegrendszere és képességei a mozgáson keresztül fejlődnek. Bocs, ha tudománytalan amit írok - de egy hétköznapi apuka vagyok, ennyit értettem meg az egészből:)

A katona módszert valamikor az 50-60-as években fejlesztették ki, az alapja az, hogy a gyermekkel gyakorlatokat csináltassanak és azzal fejlesszék az idegrendszerét. Itt tulajdonképpen te csináltatod a gyerekeddel a mozgásokat (felülteted, forgatod lepedőben, kezét, lábát, fejét mozgatod). A Margitban kaphatsz hozzá segítséget, betanítanak pár gyakorlatot, adnak fénymásolt papírt is, hogy mit-hogyan kell. Ez ingyenes volt, havonat kellett (volna) járnunk és kaptunk (volna) új feladatokat.

A Dévény módszer ennek az ellenkezője - és a magánvéleményem szerint sokkal progresszívabb. Itt a spasztikus izomzatot lazítja el a dévényes, és a gyermek ezek után képes lesz saját maga megcsinálni a kisebb, később már a komolyabb feladatokat is. Mi dévényeshez jártunk, nekünk nagyon-nagyon sokat segített! Egy alkalom 5000 ft,- körül van, nekünk hetente egyszer kellett mennünk.

TSMT (tervezett szenzo-motoros tréning) Ez is nagyon klassz dolog. A terapeuta felméri a srácodat, és személyre szabott gyakorlatokat fog neki adni gyakorlatokat. Kell néhány segédeszköz (pléd vagy lepedő, amiben pörögni lehet, gördeszka, partvisnyél, és egy torna szőnyeg is ajánlott). Itt közösen csináljátok a feladatokat, és a terapeuta havonta - két hetente tanít be új gyakorlatokat. A felmérés 8000,-ft volt, utána 4500,- egy alkalom.

Gézengúz alapítvány: Itt egy komplex fejlesztést kapott a kisfiam, heti egy alkalommal. Itt vegyesen volt (van) minden. Konduktor foglalkozik a fiammal, az elején kap egy kis masszázst (zsája krémmel, ami egy természetes, enyhébb izomlazító) majd jönnek mozgásos és logikai feladatok is. Alkalmanként 5500,- ft. Nekünk ez is nagyon hasznosnak bizonyult - rendszeresen kapunk tőlük az állapotjelentést, eredményeket.

AMIT SEMMIKÉPPEN SE:

Rejki, természetgyógyászat, energizálás.

Ezek rengeteg pénzt vihetnek el, és hamis biztonságérzetet nyújtanak. Nem fog tőle fejlődni a gyermek, és később csak magadat fogod okolni, hogy a sok szarságra pénzt adtál ki a gyermeked meg megreked a fejlődésben.

Összegzés: Amint látjátok, ez nem olcsó műfaj. Nálunk a feleségem maradt otthon a fiammal, én dolgozom - így egy fizetésből élünk hárman. A fejlesztések közül legalább kettőt, hármat érdemes egyszerre csinálni - nekünk a Dévény - TSTM - komplex fejlesztés hármas működik együtt a legjobban. A Dévény képessé teszi a gyereket arra, hogy elvégezze a feladatokat, a TSMT-ben együtt tudunk dolgozni játékosan - mondókázva a gyermekkel - a komplex fejlesztés pedig rögzíti, megerősíti az egészet. Ez hetente, utazásokkal, mindennel együtt nagyjából 20.000,- forint, ami havonta kijön kb. 80.000-ra...

Ez rengeteg pénz, nagyon megterhelne egy átlagos háztartást is, ahol nincs sérült gyermek. Ahol pedig kiesik az egyik kereső szülő, plussz borzasztó nagy a lelki teher is - el tudjátok képzelni mit jelent.

Legközelebb a dolog feldolgozásáról, kapcsolatainkról (barátok, rokonok) fogok írni és az ÖRÖMEIRŐL is (mert nem kevés van!!)

A bejegyzés trackback címe:

https://azonistul.blog.hu/api/trackback/id/tr6315506846

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása